تازه های دنیای تکنولوژی و IT

کلیدداران اینترنت؟!

کلیدداران اینترنت؟!

تا به حال به فکرتان رسیده که کلیدها و سوییچ هایی برای از کار انداختن کل اینترنت وجود داشته باشد؟ کلید ها و سوییچ هایی که در دست یک فرد یا سازمان باشد؟ بله ! چنین چیزی واقعیت دارد. به نظر می رسد از کار انداختن کل اینترنت غیرممکن باشد، چرا که ایننرنت اساسا مجموعه ای از شبکه های مستقل است که توسط افراد، سازمان ها، کسب و کارها و دولت های مختلف کنترل می شود. با این حال، درمورد روش های از کار انداختن کل اینترنت چیزی نمی دانیم. در این مقاله، می خواهم در مورد شاه کلید اینترنت صحبت کنم، چیزی که می تواند کل اینترنت را از کار بیندازد.

چه چیزی می تواند کل اینترنت را از کار بیندازد؟

شاه کلید اینترنت

وقتی می خواهید سایت ویکی وب را باز کنید، نام دامنه آن که weekyweb.ir است را در مرورگر تایپ می کنید. هر گاه از یک نام دامنه استفاده می کنید در واقع از DNS سرورهای اینترنت برای تبدیل نام دامنه قابل فهم توسط انسان به IP آدرس های قابل فهم برای ماشین، استفاده کرده اید. نام دامنه ها توسط ICANN (شرکت اینترنتی برای نامها و شماره‌های واگذار شده ) تهیه می شوند.ICANN  مسئول تخصیص آدرس های عددی به هر سایت و تبدیل آن به آدرس های معمولی سایت ها است.

حال تصور کنید اگر کسی به دیتابیس های ICANN  دسترسی داشته باشد، می تواند کل اینترنت را تحت کنترل داشته باشد یا همه ی نام دامنه ها را از بین ببرد! می تواند مردم را به وب سایت هایی جعلی به جای وبسایت های اصلی بانک ها هدایت کند و هرکاری که بخواهد انجام دهد.

برای ممانعت از بروز این معضل،ICANN  روشی دارد که مانع از کنترل فردی بیش از حد می شود.ICANN  هفت نفر را به عنوان دارندگان کلید انتخاب کرده  و به هر کدام یک کلید واقعی فیزیکی داده است. هفت نفر دیگر را به عنوان کلید داران بک آپ انتخاب کرده است. ۱۴ نفر. کلید فیزیکی باکس های امنیتی را که در سراسر جهان پراکنده اند، باز می کند. درون باکس ها، کلید های هوشمند وجود دارد. با داشتن هر هفت کلید هوشمند شاه کلید را خواهند داشت. شاه کلید ممکن است یک کد کامپیوتری یا پسورد باشد که برای دسترسی به دیتابیس های ICANN  استفاده می شود. شبیه فیلم های علمی تخیلی به نظر می رسد، اما واقعیت دارد. تاجر انگلیسی Paul Kane یکی از هفت کلید دار اصلی است.

با این حال کنترل دیتابیس های DNS سرورها عملا به معنای کنترل اینترنت نیست، چرا که اصولا اینترنت از سیستم های متعددی تشکیل شده و کنترل یک بخش آن لزوما به از کار انداختن کل اینترنت در سراسر جهان منجر نمی شود. اما در این بین تامین امنیت هر بخش نقش مهمی در تامین امنیت کل ایفا می کند.

نوشته شده توسط مدیر سایت

وبسایت

دیدگاه خود را بیان کنید


 انتشار مطالب این سایت در رسانه‌های مکتوب و آنلاین با ذکر منبع آزاد است. این سایت مستقل از هر سازمان، ارگان، رسانه چاپی یا آنلاین است.
طراحي شده توسط گروه علی دهقان