تازه های دنیای تکنولوژی و IT

چرا Reset کردن راه حل بسیاری از مشکلات است؟!

چرا Reset کردن راه حل بسیاری از مشکلات است؟!

از یک متخصص کامپیوتر بپرسید چطور مشکل ویندوز کامپیوتر خود را ( که قفل کرده، کند عمل می کند و…) حل کنید و احتمالا پیشنهاد می کند سیستم را ری استارت کنید! منطقی به نظر نمی سد ولی اغلب اوقات جواب می دهد!

چرا راه اندازی مجدد یک سیستم یا برنامه مشکل را حل می کند؟ و چرا بیشتر افراد به جای تشخیص و رفع مشکل ترجیح می دهند ری استارت کنند؟!

این موضوع فقط به ویندوز مربوط نمی شود.

این راه حل علاوه بر ویندوز، برای همه ی سیستم های کامپیوتری دیگر هم جواب می دهد. روترهای وایرلس، آیپدها، موبایل های اندرویدی و… حتی برای نرم افزارهایی چون فایرفاکس که گاهی کند عمل می کنند و حافظه زیادی مصرف می کنند هم جواب می دهد.آن را ببندید و دوباره باز کنید!

بعضی مشکلات نیازمند راه اندازی مجدد هستند

مشکل نرم افزاری که ویندوز به آن برمی خورد قفل کردن ویندوزو نشان دادن صفحه آبی مرگ است. صفحه ای که به دلیل خطاهای سطح پایین، مثل مشکل یکی از درایورهای سخت افزاری، یا درست کار نکردن یک قطعه سخت افزاری بوجود می آید. ویندوز به مرحله ای می رسد که نمی داند چطور مشکل را رفع کند، در نتیجه قفل می کند و صفحه آبی مرگ را نشان می دهد، درمورد مشکل اطلاعات جمع آوری می کند، و بصورت خودکار سیستم را ری استارت می کند.

البته ویندوز در ورژن های جدید در رفع مشکل بهترعمل می کند. مثلا وقتی کارت گرافیک شما کرش می کرد، ویندوز XP کلا قفل می کرد. در ورژن های جدید ویندوز، افکت های گرافیکی دسکتاپ ویندوز برای لحظه ای می رود ، پشت صحنه ویندوز دارد کارت گرافیک را دوباره راه اندازی می کند.

اما چرا ویندوز به جای رفع مشکل، درایور یا کامپیوتر را ری استارت می کند؟ چون نمی تواند. کد به مشکلی برخورده و کلا اجرای آن متوقف شده، راهی برای ادامه دادن نیست. با ری استارت کردن، کد از ابتدا شروع به اجرا شدن می کند و در حالت خوشبینانه اش، به مشکل قبلی بر نمی خورد.

صفحه آبی مرگ

کدام مشکلات با ری استارت کردن حل می شوند؟

۱. ویندوز کند عمل می کند:

به احتمال زیاد یک برنامه مشکل ساز ۹۹ درصد CPU را به کار گرفته . یک متخصص کامپیوتر می تواند به Task Manager ویندوز برود و سعی کند آن پروسه مشکل ساز را پیدا کند و آن را خاتمه دهد. اگر یک کاربر معمولی به چنین مشکلی برخورد، به جای بررسی پروسه های درحال اجرا، به سادگی می تواند ویندوز را ری استارت کند!

۲. فایرفاکس و یا نرم افزار دیگری بیش از حد حافظه مصرف می کند:

قبلا فایرفاکس مسئول اصلی مموری لیک روی بسیاری از سیستم ها بوده است.در طول زمان فایرفاکس مموری بیشتر و بیشتری مصرف می کند و کندتر و کندتر می شود.تنها با بستن نرم افزار کل حافظه اشغال شده آزاد می شود.

۳.مشکلات اینترنت و وای فای

اگر در اتصال اینترنت مشکلی بوجود آمده، نرم افزار روی روتر یا مودم احتمالا به مشکل برخورده است. ری استارت کردن روتر، با درآوردن کابل آن از سوکت، عمدتا راه حل این دسته مشکلات است.

در همه این موارد ری استارت وضیت کنونی نرم افزار را از بین می برد. هر کدی که دریک مرحله گیر کرده هم از بین میرود و از نو شروع به اجرا می کند.

ری استارت “نرم” و “سخت “

در دنیای موبایل ها، دو نوع ری استارت وجود دارد. ریست نرم (soft reset) خاموش و روشن کردن معمولی موبایل است. ریست سخت (hard reset) ، به معنای ریست کردن نرم افزار آن دستگاه به حالت پیش فرض کارخانه است.

برای مثال ویندوز شما ری استارت نمیشود یا توسط بدافزاری آلوده شده است. ری استارت کردن آن به معنی عام، مشکلی را حل نمی کند، چرا که مشکل از فایل های روی هارد است. هارد حاوی فایل های آلوده ای است که در هنگام بالا آمدن ویندوز لود میشود. با این حال دوباره نصب کردن ویندوز، یا ریست سیستم از طریق گزینه هایی که خود ویندوز ارائه می دهد همه چیز روی هارد را پاک می کند و آن را به وضع اولش برمی گرداند.این کار راحت تر از گشتن هارد برای شناسایی دقیق مشکل خواهد بود.

ریست کردن ویندوز

منبع :howtogeek

نوشته شده توسط مدیر سایت

وبسایت

دیدگاه خود را بیان کنید


 انتشار مطالب این سایت در رسانه‌های مکتوب و آنلاین با ذکر منبع آزاد است. این سایت مستقل از هر سازمان، ارگان، رسانه چاپی یا آنلاین است.
طراحي شده توسط گروه علی دهقان