تازه های دنیای تکنولوژی و IT

موقع تایپ کردن مراقب Keylogger ها باشید!

موقع تایپ کردن مراقب Keylogger ها باشید!

کی لاگر(key logger) یک نرم افزار، یا حتی یک دستگاه سخت افزاری است که کلیدهای فشرده شده روی کیبورد را ضبط می کند. کی لاگر می تواند تمام پیام های شخصی، پسوردها، شماره کارت اعتباری و هرچزی که تایپ می کنید را ضبط کند.

کی لاگرها عمدتا توسط بدافزارها نصب می شوند، اما گاهی والدین برای زیر نظر داشتن فرزندانشان، و یا روسای شرکت ها برای مانیتور کارمندانشان از آن استفاده می کنند. کی لاگر به صورت مخفی اجرا مشود و شناسایی آن به صورت عادی ممکن نخواهد بود، ممکن است مدت ها طول بکشد تا کاربر متوجه وجود آن شود. کی لاگرهای زیادی به صورت رایگان برای دانلود در دسترس هستند.

یک کی لاگر چه اطلاعاتی جمع می کند؟

قابلیت های یک کی لاگر بسته به نوع آن متفاوت است، اما عمدتا می تواند کارهایی بیشتر از فقط ضبط کلیدهای فشرده شده انجام دهد از جمله:

  1. گرفتن عکس از اسکرین در بازه های زمانی مشخص
  2. ضبط سایت های بازدید شده در مرورگر، هیستوری و سرچ ها
  3. اپلیکیشن های اجرا شده توسط کاربر
  4. ضبط کپی از ایمیل های ارسالی
  5. ارسال گزارش حاوی لاگ های ذخیره شده و ایمیل آن یک کامپیوتر یا وب سرور (با ایمیل، FTP، HTTP)

 

کی لاگر

کی لاگرهای سخت افزاری برای جاسوسی در سازمان ها مناسبند و کمتر استفاده می شوند، چرا که نیازمند دسترسی فیزیکی به سیستم قربانی هستند. برای مثال، کسی که قصد نصب فیزیکی آن را دارد رابط USB کیبورد را به یک دستگاه که نقش کی لاگر را بازی می کند، متصل کرده و سپس به کامپیوتر وصل می کند. کی لاگر واسطه بین کیبورد و کامپیوتر می شود و می تواند تمام کلیدهایی که فشرده می شود که ضبط کند. همه چیز به خوبی کار می کند و نرم افزارهای امنیتی روی سیستم هم قادر به شناسایی آن نیستند.

کی لاگر سخت افزاری

کی لاگر چگونه نصب می شود؟

معمولا کی لاگرها توسط دیگر بدافزارها، مانند تروجان ها و ویروس ها، روی سیستم هدف نصب می شوند. برای مثال کاربر روی یک لینک مخرب کلیک کند، کی لاگر دانلود شده و روی سیستم نصب خواهد شد.

بدافزار PunkeyPOS مثال خوبی از آثار مخرب کی لاگرهاست. این بدافزار دستگاه های POS هزاران رستوران در آمریکا را آلوده کرد و اطلاعات زیادی از افراد به دست آورد.

راهکارهای مقابله با کی لاگرها

کی لاگرها از خطرناکترین بدافزارها به شمار می آیند، چرا که در پس زمینه اجرا شده و شما هیچ وقت نمی فهمید کسی در حال جاسوسی از شماست. اما راهکارهایی برای مقابله با نصب آن وجود دارد:

موقع دانلود و اجرای نرم افزارها دقت کنید.

روی لینک های نامعتبر و مشکوک کلیک نکنید.

استفاده از یک آنتی ویروس می تواند کی لاگرها را از اجرا شدن بازدارد.

نوشته شده توسط مدیر سایت

وبسایت

دیدگاه خود را بیان کنید


 انتشار مطالب این سایت در رسانه‌های مکتوب و آنلاین با ذکر منبع آزاد است. این سایت مستقل از هر سازمان، ارگان، رسانه چاپی یا آنلاین است.
طراحي شده توسط گروه علی دهقان