تازه های دنیای تکنولوژی و IT

رای گیری مبتنی بر بلاکچین؟!

رای گیری مبتنی بر بلاکچین؟!

این روزها بیش از پیش درمورد ارزهای دیجیتال، بلاکچین و پلتفرم های مبتنی بر آن، شتابدهنده ها و استارت آپ ها و ICO های پلتفرم های بومی و ارز دیجیتال بومی و…. در فضای حرفه ای ایران حرف می شنویم. طبق معمول جامعه ما به سمت بومی سازی تکنولوژی میرود. امروز خبری خواندم درمورد راه اندازی استارت آپ پلتفرم رای گیری مبتنی بر بلاکچین اینترکوئری و سری به سایت InterQuery زدم. این مقاله کوتاه حاصل بررسی این سایت و نگاهی تحلیلی، البته از دید یک تازه کار در حوزه بلاکچین، به این مقوله است.


پیشنهاد میکنم اگر به این مطلب علاقه مند هستید مقاله بلاکچین به زبان ساده را نیز بخوانید.


این پلتفرم بر بستر اتریوم است. در اتریوم برای ارتباط با شبکه و خواندن یا تغییر دیتایی در آن، از کتابخانه ای مبتنی بر جاوااسکریپت به نام web3.js استفاده میکنیم. هر اسمارت کانترکت پس در دپلوی شدن در شبکه یک آدرس دارد که از طریق آن میتوان به توابع و متغیرهای آن دسترسی پیدا کرد، مقادیر آن را خواند یا تغییر داد. هر تراکنش (از جمله صدا زدن یک تابع) در شبکه قابل پیگیری و مشاهده است. برای مثال اگر آدرس اسمارت کانترکت اینترکوئری را دنبال کنید لیستی از این تراکنش ها که حاصل رای دادن افراد است را خواهید دید. برای اینکار در سایت etherscan میتوانید آدرس کانترکت [۰x856bdd57645E54fd6E298c95076218f48bd67AaF] را وارد کنید:


etherscan.io

تا اینجای قضیه عالی به نظر میرسد. همه افراد هرجا که باشند با وارد کردن آدرس اسمارت کانترکت میتوانند نتیجه رای گیری را ببینند و تقلبی صورت نخواهد گرفت. در واقع شما میتوانید با کلیک کردن روی هش تراکنش در ستون اول، رای و هرآنچه در اسمارت کانترکت طی این تراکنش ذخیره شده را ببینید:


Transaction Detail

اما برای رای دادن چه باید کرد؟


سناریوی اول میتواند این باشد؛ هر آدرس اکانت اتریوم میتواند یک رای بدهد. برای ساخت اکانت چه باید کرد؟ کافی است در هر کیف پول مبتنی بر اتریوم مثل MyEtherWallet یا حتی کیف پول کاستوم خودتان یک جفت کلید عمومی و خصوصی تولید کنید. پس از آن شما یک اکانت دارید و میتوانید توسط آن رای بدهید. هویت شما فاش نخواهد شد. اما صبر کنید؛ این یعنی هرکسی میتواند بارها و بارها اکانت بسازد و در رای گیری شرکت کند. پس باید هر اکانت را بتوان به یک شخص حقیقی در جامعه مورد نظر ارتباط داد.اما در این صورت ناشناس بودن رای ها زیر سوال خواهد رفت. بعلاوه مرکزیتی وجود دارد که این احراز هویت را انجام دهد؛ این به کل خلاف هدف “عدم وجود مرکزیت” در بلاکچین است. آیا راهی برای حل این مشکل هست؟ قطعا این موضوع نیاز به تحقیق علمی دارد و پیاده سازی MVP یک محصول ابتدای این راه است.

اینترکوئری از چنین سیستمی استفاده نمیکند. اگر سری به سایت بزنید، میبینید که برای رای گیری باید ایمیل وارد کنید و لازم نیست اکانتی بر بستر اتریوم داشته باشید. صبر کنید! مگر نه هر کاری در بلاکچین یک تراکنش محسوب می شود و مگرنه هر تراکنش در بلاکچین هزینه دارد؟ پس چه کسی برای رای دادن من و شما پول خرج میکند؟!


etherscan

اگر به لیست تراکنش ها در تصویر زیر نگاه کنید اکانتی که تراکنش انجام میدهد و transaction fee از آن کم می شود برای همه رای ها یکی است. از این مسئله میتوان تحلیل کرد که یک نفر دارد بابت رای دادن من هزینه پرداخت میکند! با یک حساب سر انگشتی اگر متوسط هر رای ۰.۰۰۰۵ اتر هزینه داشته باشد، و به قیمت فعلی دلار ۱۳ دلار، هر رای حدود ۶۰۰ تومان هزینه برای سیستم دارد. کم است یا زیاد؟! بستگی به تعداد افراد جامعه دارد. اما برای یک جمعیت ۴۰ میلیونی، ۲۴ میلیارد هزینه یک دور رای گیری است!

چه کسی تراکنش های مرا امضا میکند؟!

گفتیم هر رای یک تراکنش محسوب میشود و هر تراکنش به یک اکانت احتیاج دارد و هر اکانت برای امضا کردن تراکنش به یک کلید خصوصی احتیاج دارد. کلید خصوصی یک اکانت در اتریوم هرگونه دسترسی به اکانت میدهد. برای مثال میتوانیم کل موجودی اکانت را جا به جا کنیم. اما کلید خصوصی اکانتی که رای همه را امضا میکند کجاست؟! قاعدتا نباید در متن کدی که توسط کتابخانه web3 نوشته ایم به اصطلاح hard code شده باشد.

اصولا تامین امنیت برای این سیستم در سطح کاربر و اپلیکیشن هایی که در دست کاربر نهایی قرار میگیرد دقیقا مشکلاتی را به همراه دارد که رای گیری الکترونیک ممکن است داشته باشد.

جمع بندی

در دنیای بلاکچین که همه چیز بر محور کلید خصوصی میچرخد، ظاهرا تامین امنیت با به کارگیری الگوریتم های مختلف رمزنگاری کار ساده ای است؛ اما در نهایت این کاربر نهایی ست که مسئول تضمین امنیت خود است. دنیا در فاز تحقیقاتی میگوید که رای گیری مبتنی بر بلاکچین پیچیدگی کمی ندارد و مشکلات زیادی است که هنوز راه حلی برای آن ها پیدا نشده. هنوز بحث احراز هویت در عین شفافیت حل نشده است و شاید حقیقتا بلاکچین راه حل خوبی برای رای گیری نباشد. به علاوه خود بلاکچین هنوز برای افراد زیادی در جامعه قابل درک نیست؛ به نظر میرسد راهی طولانی برای رسیدن به چنین هدفی در پیش داریم.

در تاريخ 20/فوریه/2019 بدون دیدگاه برچسب ها : ،،،،

نوشته شده توسط مدیر سایت

وبسایت

دیدگاه خود را بیان کنید


 انتشار مطالب این سایت در رسانه‌های مکتوب و آنلاین با ذکر منبع آزاد است. این سایت مستقل از هر سازمان، ارگان، رسانه چاپی یا آنلاین است.
طراحي شده توسط گروه علی دهقان