تازه های دنیای تکنولوژی و IT

تفاوت پردازنده های اینتل Core i3، Core i5 و Core i7 در چیست؟

تفاوت پردازنده های اینتل Core i3، Core i5 و Core i7  در چیست؟

در کنار AMD، اینتل یکی از بهترین شرکت تولید پردازنده هاست. اینتل طیف گسترده ای از پردازنده ها را می سازد که گاهی موجب سردرگمی خریداران میشود. در پست این هفته می خواهیم تفاوت بین انواع CPU با توجه به ویژگی هایی همچون چند هسته ای بودن، را بررسی کنیم. دانستن  این تفاوت ها به شما در خرید لپ تاپ یا PC مناسب کمک می کند.

قدرت CPU کاملا بستگی به معیاری به نام clock speed آن دارد. Clock speed یک CPU سرعت پردازش و در واقع قدرت آن را تعیین می کند. برای مثال، یک CPU با فرکانس پردازش ۳.۰ GHz،  سریعتر از یک CPU با فرکانس پردازش ۲.۵GHz عمل می کند. با توجه به مقیاس Clock speed، اینتل از کلمه Core برای نشان دادن این موضوع استفاده می کند.

تفاوت Intel Core i3, i5, i7

یک پردازنده Core i7  بهتر از Core i5 عمل می کند. یک پردازنده Core i5  بهتر از Core i3 عمل میکند. چرا و چطور؟

پردازنده های Core i3  برای PC ها و لپ تاپ های ارزان استفاده میشود. یک کاربر معمولی که از سیستم خود برای استفاده از اینترنت و فیلم دیدن .. استفاده می کند با آن هیچ مشکلی نخواهد داشت. پردازنده های Core i3 حافظه کش (Chache) کمی دارند.

کامپیوترهای متوسط از پردازنده ی Core i5  استفاده می کنند. این سیستم های برای کارهای معمولی وبازی مناسبند.

پردازنده های Core i7 برای سیستم های گران تر و با کیفیت بیشتر استفاده می شوند. برای کاربرانی که ویرایش فیلم، بازی های سنگین و فیلم سازی و… انجام می دهند مناسب هستند.

تعداد هسته ها

هرچه تعداد هسته ها بیشتر باشد سیستم عملکرد بهتری دارد. پردازنده های Core i5  و Core i7 4 هسته ای هستند، اما پردازنده های Core i3  دو هسته ای هستند. تعداد بیشتر هسته ها به سیستم امکان انجام چندین کار در آن واحد ( Multitasking) را می دهد و سرعت اجرای هر برنامه را بالا می برد.

پردازنده های Core i3 قابلیت Hyper-Threading دارند. پردازنده های Core i5 نیز این قابلیت را، بهمراه قابلیت Turbo Boost دارند.

پردازنده های Core i7 علاوه بر این قابلیت ها، قابلیت Overclocking هم دارند.( به این معنا که در شرایطی فرکانس پردازش CPU از میزان واقعی آن بیشتر می شود).

البته برای مقایسه پردازنده ها تک تک این ویژگی ها را باید در نظر گرفت. علاوه بر آن عملکرد یک سیستم برای کارکردهای مختلف به پارامترهای مختلفی به غیر از این موارد ذکر شده، بستگی دارد. برای مثال با اینکه یک سیستم با پردازنده Core i7، برای کارهایی چون ویرایش فیلم و بازی به نظر مناسب می رسد، اما در واقع باید مواردی چون کارت گرافیک، رم، حافظه کش و … نیز درنظر گرفته شوند.

نوشته شده توسط مدیر سایت

وبسایت

دیدگاه خود را بیان کنید


 انتشار مطالب این سایت در رسانه‌های مکتوب و آنلاین با ذکر منبع آزاد است. این سایت مستقل از هر سازمان، ارگان، رسانه چاپی یا آنلاین است.
طراحي شده توسط گروه علی دهقان