تازه های دنیای تکنولوژی و IT

تفاوت بین پردازنده های ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی در چیست؟

تفاوت بین پردازنده های ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی در چیست؟

هنگام خریدن کامپیوتر المان های زیادی را باید درنظر داشت. میزان رم، پردازنده، CPU، GPU، هارد و نمایشگر و …. اما هنگام انتخاب برای پردازنده، پردازنده های ۶۴ بیتی را ترجیح می دهیم. در واقع بیشتر افراد  یک پردازنده ۶۴ بیتی را به ۳۲ بیتی ترجیح می دهند، بدون اینکه بدانند داشتن پردازنده ۶۴ بیتی دقیقا به چه معناست و چه تفاوتی با یک پردازنده ۳۲ بیتی دارد.

در پست این هفته به بررسی این موضوع می پردازیم.

تفاوت بین پردازنده های ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی

وقتی یک سیستم عامل، یک نرم افزار یا بازی می خرید، احتمالا به این موضوع توجه کرده اید که برای آن ها دو نسخه ۶۴ و ۳۲ بیتی وجود دارد. اگر از ویندوز استفاده می کنید، حتما دیده اید که دو فولدر Program Files در درایوی که ویندوز در آن نصب شده، وجود دارد؛ یکی Program Files و فولدر دیگر با نام Program Files (x86).

فولدر Program Files برای نگه داری فایل های DLL نرم افزارهای ۶۴ بیتی استفاده می شود. فولدر دیگر برای نگه داری فایل های DLL نرم افزارهای ۳۲ بیتی.

برای نصب ورژن ۶۴ بیتی ویندوز، به یک CPU که بتواند ویندوز ۶۴ بیتی را اجرا کند نیاز است. مزیت استفاده از ویندوز ۶۴ بیتی هنگامی که یک RAM با حافظه بالا مثل ۴ گیگابایت دارید بیشتر مشخص میشود. در این موارد، از آن جا که یک ویندوز ۶۴ بیتی می تواند مقادیر زیاد حافظه را به خوبی مدیریت کند، یک سیستم ۶۴ بیتی هنگام اجرای چندین برنامه در آن واحد و سوییچ بین آن ها عملکرد بهتری دارد.

ویندوز 64 بیتی

یک کامپیوتر با پردازنده ۶۴ بیتی می تواند ورژن ۳۲ یا ۶۴ بیتی از سیستم عامل را اجرا کند، با این حال با داشتن یک سیستم عامل ۳۲ بیتی، از تمام ظرفیت پردازنده استفاده نمی شود. یک پردازنده ۳۲ بیتی نهایتا از حدود ۴ گیگابایت رم استفاده می کند و بقیه رم بلااستفاده می ماند. یک کامپیوتر با داشتن پردازنده ۳۲ بیتی نمی تواند سیستم عامل یا نرم افزار های ۶۴ بیتی را اجرا کند.

پردازنده ۶۴ بیتی چگونه RAM بیشتری را مدیریت می کند؟

سیستم های کامپیوتری تنها محاسبات دودویی را می فهمند. هر صفر یا یک، یک بیت معنا می شود. یعنی برای پردازش یک بیت ۲ مقدار احتمالی وجود دارد. برای ۲ بیت، ۴ مقدار و به همین ترتیب.

برای یک پردازنده ۳۲ بیتی امکان پردازش دو به توان ۳۲ یعنی ۴,۲۹۴,۹۶۷,۲۹۶ و برای پردازنده ۶۴ بیتی امکان پردازش ۲ به تون ۶۴ یعنی ۱۸,۴۴۶,۷۴۴,۰۷۳,۷۰۹,۵۵۱,۶۱۶ مقدار وجود دارد. خیلی بیشتر از دو برابر! واضح است که یک پردازنده ۶۴ بیتی توانایی پردازش بیشتری دارد. این موضوع به ویژه برای کسانی که کار گرافیکی انجام می دهند و نیاز به رم بالا و سرعت پردازش بالا دارند می تواند موثر باشد.

در مورد بازی های کامپیوتری و نرم افزارهای گرافیکی  سه بعدی، هر بازی در نسخه ۳۲ بیتی آن به خوبی روی یک پردازنده ۳۲ بیتی عمل می کند. برای بهبود عملکرد این دسته از برنامه ها ارتقا کارت گرافیک بهتر از استفاده از پردازنده ۶۴ بیتی است.

نوشته شده توسط مدیر سایت

وبسایت

دیدگاه خود را بیان کنید


 انتشار مطالب این سایت در رسانه‌های مکتوب و آنلاین با ذکر منبع آزاد است. این سایت مستقل از هر سازمان، ارگان، رسانه چاپی یا آنلاین است.
طراحي شده توسط گروه علی دهقان