تازه های دنیای تکنولوژی و IT

انواع فایل سیستم های NTFS ،FAT32 و exFAT – هر یک برای چه کاری مناسب است؟

انواع فایل سیستم های NTFS ،FAT32 و exFAT – هر یک برای چه کاری مناسب است؟

در هنگام فرمت درایوهای ویندوز، فلش یا SD card ، ویندوز به شما سه انتخاب برای فایل سیستم (FileSystem) می دهد: NTFS ، FAT32 و exFAT. کاربران همیشه گزینه ای را که ویندوز پیشنهاد می دهد انتخاب می کنند. اما  تا به حال فکر کرده اید چه فرقی بین هر فایل سیستم وجود دارد و چه اتفاقی برای آن درایو می افتد وقتی یکی ازگزینه ها را انتخاب می کنید؟ ویندوز این تفاوت را توضیح نمی دهد، پس ما توضیح می دهیم.

انواع فایل سیستم

فایل سیستم(File System) چیست؟

یک فایل سیستم متدها و ساختمان داده هایی است که یک سیستم عامل برای دنبال کردن و مطلع بودن از فایل ها روی یک دیسک یا پارتیشن بکار می برد؛ روشی که فایل ها روی دیسک مرتب می شوند. این کلمه همچنین برای اشاره به یک پارتیشن یا دیسک برای ذخیره  فایل ها یا نوع “فایل سیستم” بکار می رود. بسیاری از سیستم عامل ها بیش از یک فایل سیستم را پشتیبانی می کنند.

ویندوز عمدتا از NTFS، FAT32 و exFAT استفاده می کند. در اینجا این سه نوع فایل سیستم را بررسی می کنیم.

فایل سیستم NTFS

NTFS فایل سیستم مدرنی است که در سال ۱۹۹۳ به همراه ویندوز NT آن معرفی شد. وقتی ویندوز نصب می کنید، درایوهای سیستم شما با NTFS فرمت می شود.  NTFS محدودیت اندازه فایل واندازه پارتیشن دارد ولی این محدوده ها آن قدر از نظر تئوری بزرگ هستند که شما هرگز مشکلی پیدا نمی کنید. پارتیشن ویندوزسیستم شما باید به صورت NTFS فرمت شده باشد.اگر درایو دیگری در کنار آن دارید و می خواهید برنامه ها را روی آن نصب کنید، آن هم باید NTFS باشد.

ویژگی ها: NTFS ویژگی های به روز و کارآمدی دارد. مجوزهای امنیتی فایل، ثبت تغییرات روزانه- که اگر کامپیوتر دچار مشکل شود به شما کمک می کند خطاها را سریعا برطرف کنید ،Shadow Copy  برای بک آپ ها، رمزنگاری، محدودیت سهمیه دیسک، هارد لینک ها، و ویژگی های دیگری را پشتیبانی می کند. بسیاری از این ویژگی ها برای درایو سیستم عامل حیاتی هستند، به خصوص مجوزهای امنیتی فایل.

سازگاری: NTFS با همه ی ورژن های جدید ویندوز کار می کند اما با دیگر سیستم عامل ها سازگاری محدودی دارد. به طور پیش فرض، مک OS X فقط می توانددرایو های NTFS را بخواند، ولی نمی تواند چیزی به آن ها اضافه کند.بعضی توزیع های لینوکس ممکن است نوشتن بر روی فایل های NTFS را پشتیبانی کنند، اما بعضی توزیع ها به صورت Read-Only آن را پشتیبانی می کنند. هیچ یک از کنسول های پلی استیشن سونی NTFS را پشتیبانی نمی کنند.حتی Xbox خود مایکروسافت هم نمی تواند درایو های NTFS را بخواند، البته One Xbox جدید این موضوع را ممکن کرده است.

امکان پشتیبانی NTFS دربقیه دستگاه ها حتی کمتر است.

فایل سیستم FAT32

FAT32 قدیمی ترین فایل سیستم است که در زمان ویندوز ۹۵ برای جایگزینی FAT16 معرفی شد. قدمت این فایل سیستم معایا و مزایایی دارد.چون قدیمی است عملا استاندارد است. فلش هایی که در بازار وجود دارد عمدتا به طور پیش فرض با فایل سیستم FAT32 فرمت شده اند تا بیشترین سازگاری را نه فقط با کامپیوتر ها، که با کنسول ها و هر دستگاهی با یک پورت USB داشته باشند.

ویژگی ها:خانواده فایل سیستم های FAT  تقریبا با همه ی سیستم عامل های کامپیوترها سازگار است.

محدودیت ها: فایل های تکی روی یک درایو FAT32 نمی توانند بیشتر از ۴GB باشند.یک پارتیشن FAT32 باید کمتر از ۸ TB باشد، که محدودیت چندانی نیست مگر اینکه یک درایو با ظرفیت بالای جدید داشته باشید. این فایل سیستم برای فلش ها و دیگر دستگاه های خارجی مناسب است، و بهتر است برای یک درایو داخلی استفاده نشود چرا که مجوز ها و دیگر فیچرهای امنیتی فایل سیستم NTFS را ندارد.علاوه بر این، ورژن های جدید ویندوز نمی توانند روی FAT32 نصب شوند.

سازگاری: با همه ی ورژن های ویندوز، مک، لینوکس، کنسول ها و عملا هر وسیله ای با یک پورت USB سازگار است.

فایل سیستم exFAT

exFAT که در سال ۲۰۰۶ معرفی شد فایل سیستمی اختصاصی و انحصاری است که برتری هایی نسبت به NTFS دارد. توسط ورژن های جدیدتر ویندوز مثل ویندوز سرور۲۰۰۳، ویستا، ویندوز ۲۰۰۸، ویندوز۷، ویندوز ۸، و ویندوز XP پشتیبانی می شود.

ویژگی ها:مثل NTFS محدوده های بزرگی برای اندازه فایل ها و پارتیشن ها دارد.شما می توانید فایل هایی هرکدام با حجم بیشتر از۴GB روی فلش یا SD card فرمت شده با exFAT داشته باشید.  exFAT نسخه به روز شده ای از FAT32 است و زمانی که شما یک فایل سیستم بدون محدودیت های حجمی FAT32 نیاز دارید بهترین گزینه برای درایو های اکسترنال است.

سازگاری: exFAT از NTFS سازگار تر است.با همه ی ورژن های ویندوز کار می کند.با وجود اینکه مک OS X فایل سیستم NTFS را به صورت Read-Only پشتیبانی می کند، از exFAT به طور کامل پشتیبانی می کند. در لینوکس با نصب نرم افزار مخصوص قابل دسترسی است. Xbox 306، پلی استیشن ۳ و بعضی دستگاه های قدیمی دیگر فقط از FAT32 پشتیبانی می کنند اما پلی استیشن ۳ و Xbox One آن را پشتیبانی می کند.

به طور خلاصه: NTFS برای درایوهای داخلی مناسب است، در حالی که exFAT برای فلش ها مناسب است.با این وجود، اگر  exFATروی دستگاهی پشتیبانی نشود ممکن است مجبور شوید یک درایو اکسترنال را با FAT32 فرمت کنید.

نوشته شده توسط مدیر سایت

وبسایت

دیدگاه خود را بیان کنید


 انتشار مطالب این سایت در رسانه‌های مکتوب و آنلاین با ذکر منبع آزاد است. این سایت مستقل از هر سازمان، ارگان، رسانه چاپی یا آنلاین است.
طراحي شده توسط گروه علی دهقان