تازه های دنیای تکنولوژی و IT

آیا عصر کامپیوترهای کوانتومی فرا رسیده است؟

آیا عصر کامپیوترهای کوانتومی فرا رسیده است؟

از زمان ماشین تحلیل گر انتزاعی چالز باباژ (Charles Babbage’s) در سال ۱۸۳۰، علم کامپیوتر به سختی سعی در جلو زدن از زمان خود را داشته است. به ویژه در ۷۵ سال اخیر پیشرفت های چشمگیری در این زمینه داشته ایم- اولین کامپیوتر قابل برنامه ریزی الکترونیکی، اولین کامپیوتر مدار مجتمع، اولین ریزپردازنده.اما قدم بعدی ممکن است انقلابی ترین اتفاق در تاریخ علوم کامپیوتر باشد.

کامپیوتر کوانتومی تکنولوژی است که بسیاری از دانشمندان، پپیشگامان و کسب وکارهای بزرگ در انتظار آن هستند.اگر تاکنون درباره آن چیزی نشنیده اید ویدئوی خوبی در این باره در اینجا قرار داده ایم که میلیون های بازدید در یوتیوب داشته است.در این ویدئو نخست وزیر کانادا، Justin Trudeau، در مورد این که کامپیوتر کوانتومی دقیقا چیست توضیح می دهد!

این فیلم Trudeau را در بازدید اخیرش به Perimeter Institute for Theoretical Physics در واترلو، انتاریو، یکی از مراکز پیشگام دنیا که بر روی این موضوع مطالعه می کند، نشان میدهد.در یک کنفرانس خبری در آنجا، یک از گزارشگران به شوخی از او می خواهد که کامپیوتر کوانتومی را توضیح دهد.

مکانیک کوانتومی حیطه غیرقابل درکی در علم است که فکر بسیاری از افراد بزرگ دنیا را درگیر کرده است- همانطور که آلبرت انشتین می گوید خدا تاس نمی اندازد- این چیزی نیست که انتظار داشته باشید سیاست مداران درباره آن اظهار نظر کنند.اما Trudeau از پس این کار به خوبی برآمد و به گفته شاهدان علمی نمونه خوبی از بیان مسئله ای پیچیده به روشی ساده است.

مفهوم کامپیوترهای کوانتمی نسبتا جدید است، و برای اولین بار توسط ریچارد فاینمن در اوایل سال ۱۹۸۰ ارائه شده است. با وجود پیشرفت های تئوری در این زمینه، همچنان مسیر سختی برای تجربی کاران این حیطه وجود دارد.

در کامپیوتر های عادی، یا کلاسیک، برای پردازش اطلاعات فقط دو حالت وجود دارد، روشن و خاموش. یک بیت، کوچکترین واحد ذخیره داده، یا صفر است یا یک. و قدرت محاسبه یک کامپیوتر عادی بستگی به تعداد ترانزیستورهای دودویی – سوییچ های کوچک – آن دارد، که در ریزپردازنده قرار گرفته اند.

در سال ۱۹۷۱ اولین پردازنده اینتل از ۲۳۰۰ ترانزیستور ساخته شده بود.اینتل اکنون ریزپردازنده هایی با بیش از ۵ بیلیون ترانزیستور تولید می کند.با این حال، آن ها هنوز به دو حالت ۰ و ۱ محدودند.

در دنیای شگفت آور فیزیک کوانتومی ، ذرات می توانند به صورت موج رفتار کنند؛ موج باشند یا ذره و یا هردو. این چیزی است که انطباق نامیده می شود.در نتیجه انطباق یک کیوبیت می تواند ۰ یا ۱ و یا ۰ و۱ باشد. با وجود کامپیوترهای کوانتومی  بیت ها، یا کیوبیت ها به دلیل عدم قطعیت حالتشان از نظر فیزیکی، تعداد حالات بیشتری دارند، و این امر موجب رشد تصاعدی قابلیت های آن ها می شود.

اما با یک کامپیوتر کوانتومی چه کارهایی می توان انجام داد؟

در مقاله بعدی با پاسخ این سوال با شما خواهیم بود.

برای دیدن فیلم کوتاه “نخست وزیر کانادا درمورد کامپیوترهای کوانتومی توضیح می دهد” کلیک کنید!

نوشته شده توسط مدیر سایت

وبسایت

دیدگاه خود را بیان کنید


 انتشار مطالب این سایت در رسانه‌های مکتوب و آنلاین با ذکر منبع آزاد است. این سایت مستقل از هر سازمان، ارگان، رسانه چاپی یا آنلاین است.
طراحي شده توسط گروه علی دهقان